NWWI wijzigt afwijzingsgrond, taxatierapport moet opnieuw validatieproces in
Dossiernummer: GC25081
Datum uitspraak: vrijdag 12 december 2025
Een taxateur heeft in opdracht van een bank een geveltaxatie verricht van een woning die bekend staat als drugslab en waar een brand heeft plaatsgevonden. Het rapport is bij het NWWI ingediend voor validatie.
Het NWWI heeft op 19 augustus 2025 validatie afgewezen omdat onduidelijk was of er gewoond kon worden. De taxateur heeft vervolgens een interne klacht bij het NWWI ingediend. Bewoonbaarheid is vaker onduidelijk bij panden als deze, dat is onvoldoende reden voor afwijzing van validatie.
Het NWWI is het met de taxateur eens. Onduidelijkheid over de bewoonbaarheid van het getaxeerde bij een geveltaxatie is inderdaad meer regel dan uitzondering en vormt dan ook geen beletsel bij validatie. Toch gaat het NWWI niet over tot validatie, en voert in de klachtafhandeling andere argumenten aan om niet te valideren.
De taxateur heeft daarna op 13 september 2025 een formulier validatiegeschillen ingediend en voorgelegd aan de Geschillencommissie Validaties. De taxateur verzoekt om het NWWI te verplichten om het rapport ter validatie weer in behandeling te nemen.
De Geschillencommissie overweegt dat het NWWI, door nieuwe gronden aan te voeren tegen de afwijzing validatie, zich buiten het oorspronkelijke geschil heeft begeven. De afwijzingsgrond was immers dat het onduidelijk was of er gewoond kon worden en dat het getaxeerde derhalve niet was te toetsen. Daarin heeft het NWWI de taxateur gelijk gegeven. Je kunt een ondeugdelijke afwijzing niet repareren met nieuwe gronden, terwijl je in hetzelfde bericht erkent dat de taxateur gelijk had met zijn bezwaar over de bewoonbaarheid. Dat is een schending van het beginsel van hoor en wederhoor en het fair-play-beginsel. Het validatieproces zal opnieuw doorlopen moeten worden, waarbij de taxateur de gelegenheid krijgt om zijn eventuele bezwaren tegen de nieuwe gronden aan te voeren met uiteraard ook de mogelijkheid van een nieuwe interne klachtenprocedure.
De Geschillencommissie Validatie zal dan ook het verzoek toewijzen met intrekking van de vervallenverklaring en draagt het NWWI op om het taxatierapport opnieuw in het validatieproces te beoordelen, waarbij de taxateur de mogelijkheid krijgt inhoudelijk te reageren op de nieuwe gronden.
Terug naar overzicht