Onvoldoende zorgvuldigheid en transparantie in taxatierapporten leidt tot berisping
Dossiernummer: N25060
Datum uitspraak: dinsdag 21 oktober 2025
Na een audit in het kader van doorlopend toezicht heeft NRVT een klacht ingediend die ziet op een tweetal taxatierapporten vallend onder de Kamer Bedrijfsmatig Vastgoed.
Het tuchtcollege stelt vast dat de taxateur taxatierapporten heeft opgesteld waarin essentiële informatie ontbreekt. Zoals ook gesteld in het auditrapport, is sprake van de volgende onvolkomenheden in één of meerdere rapporten:
- de kwalitatieve vergelijking is onvoldoende;
- belangrijke inputparameters worden onvoldoende onderbouwd;
- de gebruiksmogelijkheden/bestemming worden onvoldoende omschreven; uit het taxatierapport blijkt niet op welke manier rekening is gehouden met de ligging op een industrieterrein en de risico's en voorwaarden die er zijn met betrekking tot het overgangsrecht;
- de rapportdatum ligt voor de waardepeildatum.
Hierdoor zijn de berekeningen en opbouw van de geschatte waarde niet inzichtelijk en de overwegingen van de taxateur voor een derde niet te volgen. Verder merkt het tuchtcollege op dat het afgeven van een plausibiliteitsverklaring een serieuze zaak is en moet bijdragen aan het vertrouwen dat in het maatschappelijk verkeer aan een taxatierapport kan worden ontleend.
De taxateur voert aan dat het overgrote deel van de beoordeelde werkzaamheden op correcte wijze is uitgevoerd, de rapporten zijn op hoofdlijnen navolgbaar. De vermeende tekortkomingen betreffen in hoofdzaak redigeerbare omissies, zonder dat sprake is van kwade trouw, misleiding of structurele onzorgvuldigheid. De taxateur erkent dat de toelichting op de gemaakte vergelijking summier was. Deze tekortkoming is echter reeds vóór de audit onderkend en structureel verbeterd in latere rapporten. De onderbouwing van het rendement via de stapelmethode is gangbaar en correct toegepast, maar had uitgebreider kunnen worden toegelicht. De taxateur heeft dit inmiddels aangepast. De plausibiliteitsverklaring was ten onrechte automatisch ondertekend door de taxateur vanwege een softwarematige fout. Dit is herkend, direct besproken met de softwareleverancier en na de audit gecorrigeerd door een extern plausibiliserend taxateur. Reeds vóór en tijdens de audit zijn door de taxateur verbeteringen doorgevoerd, onder meer ten aanzien van toelichtingen, formats en opname van bijlagen. Er is dus sprake van lerend en reflectief professioneel gedrag.
Het tuchtcollege stelt vast dat de taxateur taxatierapporten heeft opgesteld die niet voldoen. De door de taxateur geschatte waarde is hierdoor niet goed onderbouwd. Bovendien is de taxateur zich niet voldoende bewust geweest van het belang van het toevoegen van een plausibiliteitsverklaring. Daardoor zijn fundamentele beginselen geschonden zoals vastgelegd in het Reglement Gedrags- en Beroepsregels (RGB), met name het beginsel van zorgvuldigheid en transparantie (artikel 12 RGB).
De klacht wordt dan ook gegrond verklaard.
Gelet op de aard en ernst van de overtredingen is naar het oordeel van het tuchtcollege het opleggen van een berisping passend.
Terug naar overzicht